Glatz - Historia

Historia

Ukształtowani doświadczeniem, wspierani wizją – oto istota Glatz!

Nie jest zaskoczeniem, że szwajcarski producent parasoli ogrodowych posiada ponad 119-letnią historię firmy i wciąż jest tak samo innowacyjny. Nie jest zaskoczeniem, że historia naszej firmy sięga ponad 100 lat i jesteśmy coraz bardziej innowacyjni. Częściowo jest tak dzięki temu, że wciąż kierujemy się maksymą naszych ojców założycieli: trzymaj rękę na pulsie i wyprzedź swoje czasy! Glatz zawsze było firmą świadomą swej roli jako pioniera. W 1895 roku Albert Glatz znalazł dochodową niszę, która przerodziła się pod kierownictwem jego syna, Alberta Juniora, w biznes odnoszący wielkie sukcesy. Nieco później Dölf Glatz opracował rozwiązania techniczne, które zyskały uznanie na całym świecie.

Cztery pokolenia później, firma prowadzona jest przez Markusa Glatza, a towarzyszy nam jeden cel – zapewnienie najlepszych rozwiązań w zakresie ochrony przeciwsłonecznej, łącząc maksymalną funkcjonalność, wyrafinowany design, szwajcarską jakość oraz specjalistyczną wiedzę techniczną. Niezależnie od tego, czy parasole przeznaczone są dla tarasów i ogrodów, czy dla restauracji: nasi projektanci opracowują pomysły przyszłości nawet dziś. Nasze projekty są klasyczne, a jakość pierwszorzędna.


Kwiecień 1895 | Albert Glatz (urodzony w 1870, mieszkaniec Bazylei) otwiera sklep z parasolami

h1

Wyszkolony wytwórca parasoli Albert Glatz nie ma nawet 25 lat, kiedy otwiera swój własny sklep z parasolami 1 kwietnia 1895 roku, pracując wcześniej jako sprzedawca w Lyon, Lozannie i Bazylei. W swoim warsztacie produkuje on i naprawia parasole zwykłe, przeciwsłoneczne oraz damskie parasolki. Sukces jednak nadchodzi dopiero po poślubieniu wykwalifikowanej wytwórczymi parasoli Christiny Luise Lätsch 20 sierpnia 1898 roku. W 1907 para przeprowadza się w okolice zamku Felsenburg, by prowadzić tam sklep papierniczy.


1907 | Felsenburg

h2

W 1907 firma przeniosła się w okolice zamku Felsenburg, będąc od tamtego czasu sklepem papierniczym z dużym oknem wystawowym i dobrą lokalizacją.


1932 | Przekładnia zębatkowa ALEXO – pierwszy produkt eksportowy

h4

Wciąż myśląc o swojej wymarzonej pracy Albert Glatz-Saphn produkuje parasol geodezyjny i, po kilku innych eksperymentach, w pełni regulowaną i składaną przekładnię zębatkową. Ta przekładnia będzie bazą dla klasycznego parasola ogrodowego ALEXO® , który wciąż jest produkowany. Parasole geodezyjne ALEXO stały się pierwszym produktem eksportowym. We współpracy z producentami wyposażenia geodezyjnego Kern, Aarau oraz Wild Heerburgg, są one wysyłane w wersji standardowej oraz antymagnetycznej na wszystkie cztery strony świata.


1933 | Pierwsze targi wzorów w Bazylei

h5

Od 1933 roku bazylejskie targi wzorów są okazją do zademonstrowania klientom i handlowcom przewagi parasoli ogrodowych z przekładnią ALEXO. Dotyczy to całego asortymentu wyprodukowanego w kolejnych latach, w tym parasoli geodezyjnych ALEXO, krzeseł z parasolem ze stawem kulkowym, środków do ochrony przeciwsłonecznej ALEXO, pokrycia ALEXO, parasoli na wysięgniku PENDALEX oraz dużych parasoli PERAGOLA i PALAZZO.


1945 | Glatz rozpoczyna produkcję mechaniczną

h6

Pod koniec II wojny światowej trwającej w latach 1939-1945, niemieccy zaopatrzeniowcy nie są w stanie dostarczać już produktów. Albert Glatz-Spahn podejmuje więc kosztowną i ryzykowną decyzję o otworzeniu linii produkcyjnej w podzamkowym młynie, wraz z zakupieniem sprzętu produkcyjnego do wytwarzania pozostałych elementów parasoli. Zakłada on również domowy sklep z narzędziami. Jego najstarszy syn Heini Glatz, wciąż uczący się na mechanika w Jenni Hydraulikpressen AG, dostarcza istotnego wsparcia w tym czasie.


1959 | Wprowadzenie na rynek parasola na wysięgniku PENDALEX

h7

Pierwszy parasol ogrodowy, który wisi na stojaku z wysięgnikiem i stawem kulkowym, oraz którym można kierować spod czaszy, przechylany bezstopniowo we wszystkie strony. Patenty: CH-367,290, DE-1,160,577, Austria AT-232,213, Belgia BE-588,393, USA US-3,120,238. Potrzeba było wielu lat, by ten parasol oraz jego cena znalazły stałą pozycję na ryku. PENDALEX stał się głównym kosztem jednostkowym firmy i otworzył przed nią drogę do międzynarodowego eksportu.


1967 | Nowa lokalizacja firmy przy ulicy Neuhofstrasse 12, Frauenfeld

h8

Siedziba przy podzamkowym młynie stała się zbyt ciasna, utrudniając tym samym wydajną produkcję i uniemożliwiając wzrost zdolności produkcyjnej. Przeszkoda ta została pokonana wraz z przeniesieniem się do nowo wybudowanej fabryki. Wysokie sufity w halach umożliwiły również pracę nad większymi produktami.


1970 | Powstanie firmy GLATZ AG

h9

Firma ALBERT GLATZ staje się GLATZ AG z kapitałem zakładowym w wysokości 700 000 CHF. Przewodniczący Rady Dyrektorów: Albert Glatz-Spahn, Delegat Rady Dyrektorów: Gustav Adolf (Dölf) Glatz-Hausammann. Pozostali członkowie Rady Dyrektorów: Heini Glatz-Fritzsche, Peter Rudolf Glatz-Rutishauser, Walter Zurbuchen.


1979 | Rozbudowa zakładu

h11


1981 | Magazyn


1985 | Rozbudowa biura


1989 | Hala produkcyjna Hummel